Stefan slutar…

Stefan slutade sin anställning hos LBTK den 31 december, och hans arbetsuppgifter kommer enligt plan tas över av vår klubbchef Fredrik Lundh, tillsammans med vår tränarstab.

Stefans insatser i klubben var av stor betydelse under en period som präglats av förändring och utveckling. Stefan hoppade på rollen som tf. klubbchef med kort varsel i ett tufft läge efter att den tidigare klubbchefen Magnus Hansson slutat. Tack vare Stefan lyckades vi få vårt nya verktyg Matchi på plats med nya administrativa rutiner, alltid lika villig att vara behjälplig till alla våra medlemmar för att börja använda Matchi till bokningar och anmälningar till vår tennisverksamhet. Under Stefans tid fick vi också vårt racketcenter på plats, med två padelbanor och fyra minitennisbanor, ett krävande uppdrag men har blivit en stor succé! När Fredrik tog över som klubbchef i april så var Stefan kvar till årsskiftet för att säkerställa överlämningen samt sköta administrationen och inte minst våra båda anläggningar i Saltsjöbaden och Borgeby. Med Stefans kompetens, entusiasm och stora hjärta för LBTK har han varit en stor del i vår satsning att fortsätta utveckla klubben och tennisen i Bjärred. Styrelsen tackar Stefan för den här tiden och är glada att han också fortsatt kommer vara en synnerligen aktiv del av klubben då han ansvarar för bland annat Måndagstennisen, Onsdagspadeln och som spelare i vårt H45-lag.

/ Styrelsen LBTK